A megtermékenyülés utáni negyedik napon a 0,05-0,2 mm átmérőjű petesejt a méhkürtből a méhüregbe jut. Itt igyekeznie kell, mert a szokásos havivérzés magával sodorná a külvilágba.
A petesejt tehát csakhamar a méhfal belsejének hátsó falán rögzül – Kóros esetben az elülső falon tapad meg, ami a terhességet a későbbiekben veszélyeztetheti. Ez többnyire a megtermékenyülés utáni hatodik napon történik vagy – másként számítva – a tüszőrepedés utáni huszonkettedik napon. Szülészeti szempontból csak ettől kezdve számítják a terhességet.
A megtermékenyített petesejt beágyazódik
Amint a petesejt megfelelő helyet talál, behatol a méh nyálkahártyájába és ott beágyazódik. Mintegy öt nap múlva a petesejt már a nyálkahártya felhámja alatt, annak védelmében található. A felhám bezárul.
A petesejtnek a petefészekben maradt tüszője által termelt hormonok megakadályozzák a petesejt kilökődését, és elősegítik a szervezet felkészülését a terhességre.
A méhlepényből a magzat véredényeiben keringő vér eljuttatja az oxigént és a tápanyagokat saját szerveihez. Megfordítva, a magzat véredényei a méhlepényben adják le a szén-dioxidot és anyagcseréjének salakanyagait az anyai vérkeringésnek.
A hormonok hatására az anyai test a terhesség további idejére, sőt már a szülésre és az utána következőkre készül:
- Az egyébként szorosan összenőtt medencecsontok közötti szövet tágul,
- az altest izomzata pedig megerősödik,
- a méh és a hüvely izomzata hihetetlen mértékben tágulékonnyá válik.
így készül elő a szülőcsatorna, amelyen át születésekor a magzat majd átpréselődik.
A női emlőben már a terhesség elején jelentős változások kezdődnek. Maga a mirigyszövet addig gyarapszik, amíg az emlő zsír- és kötőszövetét át nem járja.
Mindenekelőtt a magzat táplálékát és légzését kell biztosítani. Ezzel megkezdődik az embrió – amely időközben már 2,5 mm nagyságúra nőtt – és az anyai szervezet közötti együttműködés. A méh és a magzat együttesen képezi a méhlepényt (placenta).
A méhlepény:
Ez az anya és a magzat szervezetének „rendező-pályaudvara”. Benne végződnek az anya véredényei, amelyekben a keringő vér oxigént, szénhidrátokat, fehérjéket, ásványi sókat és vitaminokat ad le a méhlepénynek.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?