A szülők egyik legnagyobb örome, hogy a kisbabát a karjukban masszírozhatják, simogathatják, szeretgethetik. Ma már tudományosan bizonyított, hogy e simogatásnak, szeretgetésnek a kisbabák egészsége és jó közérzete szempontjából óriási a jelentősége.
A masszázs jó hatása igazolt:
- kólika,
- székrekedés és hasmenés,
- köhögés,
- influenzás fertőzések,
- és erős ingerlékenység esetében.
A masszírozás az érintkezésnek is kitűnő eszköze, és szoros kapcsolatot hoz létre az anya, az apa és a gyermek között, amikor a beszéd még nem alakulhatott ki.
A mindennapi masszázs a baba testi és lelki egészségét erősíti. Ha a baba nyugtalan, a masszázs megnyugtatja és álomba ringatja. A csecsemők bőre olyan selymes, hogy érintése nemcsak a babának, hanem a masszírozónak is csodálatos élmény – Nem véletlen az sem, hogy az anya hangulata a baba megmasszírozásával emelkedik.
A csecsemők masszírozását illetően nincsenek speciális eljárások, mindössze a mozdulatokat kell az aprócska testhez hozzáigazítani »»
»» Elsősorban a simításos módszer jöhet számításba.
»» Ha a masszírozandó testrészhez viszonyítva túl nagy a kezünk, használjuk a hüvelykujjunkat vagy az ujjak hegyét.
»» Figyeljük meg, mit kedvel legjobban a kisbaba, és azt ismételjük. Minden mozdulatunk legyen lassú és puha. Bízzuk rá magunkat az ösztöneinkre, és tegyük azt, ami a legtermészetesebbnek tűnik!
»» Masszázs előtt a kisbaba lehetőleg ne legyen éhes és fáradt!
»» A masszázs ideális időpontja a fürdés után van – A babát a masszírozáshoz az ölünkbe vehetjük, vagy egy törülközőre fektethetjük. A helyiség legyen kellően meleg.
Arcmasszázs:
- Végezzünk simító mozdulatot a homlok közepétől az oldalak felé, majd az orrtól a halántékok felé! A két kezünket a baba arcának két oldalán puhán csúsztassuk le az állig.
- Simítsuk körül a szemeket a szemöldök mentén haladva, majd a szemek alatt visszatérve.
- A két halántékra gyakoroljunk enyhe nyomást.
Az arcmasszázshoz is használjunk híg növényi olajat ⇒ Erre a célra a legalkalmasabb a mandula- vagy napraforgóolaj, amely mindenhol beszerezhető, és a csecsemő bőrének nagyon hasznos.
Érdemes tudni, hogy a kereskedelemben kapható babaolajok szervetlen anyagokat tartalmaznak, és a bőr csak nehezen szívja be azokat.
Hasmasszázs
Végezhetjük a következőképpen:
- A combról indulva simítsunk végig a baba testén felfelé, majd a vállnál a karokon át csúsztassuk oldalvást lefelé a kezünket! Először dolgozzunk egyszerre mindkét kezünkkel, majd használjuk azokat felváltva.
- Tegyük a két kezünket a baba hasának két oldalára! Ujjaink legyenek szemben egymással, majd mozgassuk két kezünket cikcakk alakban, könnyedén, keresztben a baba hasán!
- Két kezünkkel az óramutató járásával egyező irányban körözzünk a köldök körül – A két kéz kövesse egymást!
- Amikor a két karunk keresztezi egymást, emeljük át az egyiket a másik fölött – Ez a nyugtató mozgás enyhíti a hasi fájdalmakat, segíti a szelek eltávozását!
Kar- és lábmasszázs gyakorlata:
- Emeljük fel a baba egyik karját, és simítsunk végig rajta a vállától a kezéig, majd nyomjuk le puhán fentről lefelé!
- Simítsuk végig a baba kézfejét, majd egyenként fogjuk meg ujjait, hajlítgassuk be, majd kis körökben mozgassuk azokat!
- Emeljük fel a baba lábát, simítsuk végig, majd igen gyengéden nyomogassuk végig!
- Simítsuk végig a baba lábfejét, majd lábujjait hajlítsuk be egyenként, és kis körökben mozgassuk meg azokat!
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?