Születésüktől egyéves korukig hívjuk a kicsiket csecsemőknek. A fogalom arra is utal, hogy ebben az életkorban legfőbb táplálékuk az anyatej.
A test fejlődése
Az első életévben a csecsemő háromszor olyan gyorsan fejlődik, mint később.
Az újszülött lányok átlagos testsúlya háromezer-háromszáz gramm, a fiúké háromezer-négyszáz gramm, ami születésük után általában két-háromszáz grammal csökken.
FONTOS! → Bár nem kizárt, hogy az anyatejbe is bekerülnek a környezetünket károsító anyagok, a szoptatás előnyei jóval meghaladják az esetleges hátrányokat. A szoptató anya csak nagyon kevés kávét, kakaót, alkoholt igyon, egyáltalán ne dohányozzon, és ne szedjen gyógyszert!
A csecsemők 10-20 nap múlva visszanyerik születési súlyukat, és rohamos fejlődésnek indulnak.
Öt hónap múlva pl. rendre megduplázódik a születési súlyuk, és egy év múlva a háromszorosára nő, vagyis eléri a kilenc-tíz kilogrammot!
A testarányok is gyorsan változnak.
Születéskor a fej körülbelül negyede az egész testnek, körfogata nagyobb a mell- és haskörfogatnál. Kétéves korig ez a három testméret nagyjából azonos marad, később a mell körfogata nő a legtöbbet, a fejé a legkevesebbet.
Születéskor a láb körülbelül fele olyan hosszú, mint a csecsemő egész teste.
A mozgás, a gondolkodás és az érzelmek (reflexszerű) fejlődése:
Az újszülött legtöbb mozdulata még teljesen reflexszerű. Csak később tanulja meg a csecsemő a célzott és tudatos mozgást.
A korai csecsemőkor számos reflexe közül a legfontosabb:
- a kereső,
- a szopó,
- és a fogó reflex.
Ezek a korai reflexek 3 hónapos kortól kezdve fokozatosan visszafejlődnek, és 6 hónapos korra teljesen eltűnnek.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?