A szülés lefolyása három -első vagy tágulási, második vagy kitolási és harmadik vagy lepényi – szakaszra osztható. ⇒
1. – Első vagy tágulási szakasz
Az utolsó menstruációt követő 280. nap táján a terhes nőnél görcsös deréktáji, a medence felé sugárzó fájdalom jelentkezik. Nem sokkal ezután indul az első szülési fájdalom – az úgynevezett “fájás” -, amely ezt követően óránként 5-20 alkalommal ismétlődik.
A tágulási szakasz végén a fájások erősödnek, és a magzatburok megreped. A magzat mélyen fekvő része (normális esetben a feje) megnyitja és tágítja a méhszájat.
2. – Második vagy kitolási szakasz
Ha a méhszáj teljesen megnyílt („eltűnt”), a fájások erősödnek és sűrűsödnek. A magzat feje a hüvelyen keresztül utat nyit a külvilág felé. Ennek az ingernek a hatására a szülő nő aktív hasprést fejt ki.
A fájástevékenység tetőpontján a fájások körülbelül egyperces gyakorisággal követik egymást. A fájások és a hasprés együttes működése a magzatot kitolja a szülőcsatornából. Normális szülésnél a fej jelenik meg először.
A kitolási szakasz hossza először szülő nőknél 1/2-1 óra, többször szülő nőknél körülbelül 1/2 óra vagy ennél rövidebb.
3. – Harmadik vagy lepényi szakasz
A magzat megszületése után a méh ismét görcsösen összehúzódik.Az összehúzódások hatására a méhlepény (placenta) leválik a méh faláról, és a szülést követően mintegy fél óra múlva kilökődik. Ezt követően a méhizomzat összehúzódik, a méh kisebb lesz, a vérzés megszűnik.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?